ABD Ulusal Tüfek Derneği yöneticisi, Demokrat siyasetçilere “silah düşmanı” dedi

NEW ABD’nin Indiana eyaletinde Ulusal Tüfek Derneği (NRA) tarafından düzenlenen Yasama Eylemi Enstitüsü Liderlik Forumu’nda, kurumun CEO’su ve Başkan Yardımcısı Wayne LaPierre, silah satışlarını engellemeye çalışan siyasetçileri “silah düşmanı” olarak niteledi.

NRA’nın her yıl aynı tarihlerde düzenlenen forumunda bu yıl, 2024 ABD başkanlık yarışına katılacağını açıklayan Donald Trump ile 4 Cumhuriyetçi aday konuşmacı olarak yer alırken, etkinlik, politikacıların muhafazakar seçmene hitap ettiği bir seçim mitingine dönüştü.

Ülkede Tennessee ve Kentucky eyaletlerinde ardı ardına silahlı saldırıların meydana geldiği ve hayatını kaybeden 11 kişinin acısının yaşandığı dönemde gerçekleşen etkinlikte, asıl sorunun ruhsal sağlığını kaybetmiş insanlara yönelik kanunların çıkarılmaması olduğu savunuldu.

Derneğin CEO’su LaPierre, silah taşımanın ABD anayasasının ikinci maddesinde açıkça belirtilmiş bir hak olduğuna değinirken, Demokratları kastederek, “Bu silah düşmanı siyasetçiler, bu derneğin ve milyonlarca üyemizin, onların siyasi kariyerlerine yapabileceklerinden korkmadan asla yatağa girmemeliler.” ifadelerini kullandı.

LaPierre konuşmasının devamında, “Aslında, NRA üyeleri şimdi anayasal taşıma hakkı ile ulusun yarısından fazlasını kurtardı. Ama tüm topraklar için yasa çıkana kadar durmayacağız. NRA üyeleri özgürlük için cehennem gibi savaşır ve daha fazlasını elde eder.” dedi.

“Boş hayallerinizden vazgeçin”

NRA’nın etkinliğinde konuşanlar arasında yer alan eski ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de silah edinme hakkına karşı olan ABD Başkanı Joe Biden ve yönetimine yüklendiği konuşmasında, “Joe Biden’a ve aşırı silah kontrolü yanlılarına bu özgür toplumda silah müsaderesine ilişkin boş hayallerinizden vazgeçin diyorum. Silah yasaklarıyla hayatlarımızı tehlikeye atmayı bırakın ve Amerikan halkına Tanrı tarafından verilen hakları ayaklar altına almayı bırakın.” sözlerine yer verdi.

Pence, dinleyicilere hitaben, “Ciğerlerimde nefes olduğu sürece silah edinme ve taşıma hakkının ihlal edilmemesini sağlamak için yanınızda olacağım.” diye konuştu.

Nashvill’deki bir Hristiyan okulunda ve ardından Louisville’deki bankada yaşanan silahlı saldırılara değinen Pence, Biden’ın, “akıl sağlığı sorunlarını görmezden gelerek silah kontrolü tartışmalarına yönelmesini” eleştirdi.

“Silah kontrolüne ihtiyacımız yok.” diyen eski Başkan Yardımcısı, “Suç kontrolüne ihtiyacımız var. Yasalara uyan vatandaşların özgürlükleri hakkında derslere ihtiyacımız yok. Çocuklarımızı korumak için çözümlere ihtiyacımız var.” değerlendirmesinde bulundu.

Pence, mevcut yönetimin ABD’nin güney sınırını yasadışı göçmenlere karşı koruyamadığını ve “Amerikan şehirlerini saran uyuşturucu dalgasını” güvence altına alamadığını savundu.

Pence, şunları kaydetti:

“Toplu infazlara karışanların yıllar değil aylar içinde infazla karşı karşıya kalmalarını sağlamak için hızlandırılmış temyiz ile federal bir ölüm cezası kanunu oluşturmanın zamanının geldiğine inanıyorum. Bugün hapishane nüfusumuzun yüzde 20’den fazlasının ciddi akıl sağlığı sorunu var. Bu insanların, işledikleri suçlar için sokağa çıkmalarına asla izin verilmemeliydi.”

Cumhuriyetçi seçmene ulaşmak için önemli görülen NRA forumunda yer alan konuşmacılar arasında 2024 adaylığını açıklayan eski ABD Başkanı Donald Trump, Nikki Haley, Tim Scott ve Asa Hutchinson gibi isimler de yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir