ABD’nin birinci başörtülü Kongre üyesi Omar’ın ön seçim zaferi

WASHINGTON |KARAR

Omar, 2018’deki seçimlerde, ABD tarihinde Temsilciler Meclisi’ne birinci başörtülü ve Somali asıllı üyesi olarak girmeyi hak ederken, Filistin asıllı Rashida Tlaib’le birlikte birinci bayan Müslüman Kongre üyesi seçildi.

Washington’da Minneapolis’i temsil eden ve Kongre’de solun önde gelen seslerinden biri olarak öne çıkan Omar, kamu güvenliği fonlarının, daha çok topluluk temelli programlara yönlendirmesini desteklerken, partisindeki rakibi eski Minneapolis Kent Kurulu Üyesi Don Samuels artan hata oranlarını ve Omar’ın polis aksiliğini gündeme getirerek, bölücü olduğunu ileri sürmüştü. En son yapılan 2020’deki ön seçimde rakibine 35 bin oy fark atan Omar, bu seçimde 3 bin farkla kazandı.

Omar partisindeki zaferinin akabinde yaptığı açıklamada, “Bu geceki zafer, bölgemizin uğruna savaştığımız ortak bedellere ne kadar inandığının ve yenilgiyi yenmemize yardım etmek için ne kadar istekli olduklarının bir kanıtıdır” tabirlerini kullandı.

Omar üzere Kongre’de yenilikçi sol kümesinin başka Müslüman bayan üyesi Rashida Tlaib de Demokrat Parti’nin geçen hafta yapılan Michigan’daki ön seçimini kazanmıştı.

12 yaşında ABD’ye gelen ve 36 yaşında Minnesota eyaletinden Kongre üyeliğini kazanan Omar, ABD’ye göçmeden evvel 4 yıl mülteci kamplarında yaşamıştı.

ABD Senatosu’nun Yahudi kökenli üyesi, eski Lider adayı, Vermont Senatörü, demokratik sosyalist Bernie Sanders, Omar’ı birinci kutlayan isimlerden oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.