Adele’e 45 kilo verdiren Sirtfood diyeti nedir?

Dünyaca ünlü müzikçi Adele, kilo kaybının hayatını değiştirdiğini söylüyor. Dönüşümüne 2012 yılında sigara, alkol ve tatlılara veda ederek başlayan ünlü yıldız, yıllarca fazla kiloları ve halktan gelen tenkitlerle boğuştuğunu, bu yüzden koronavirüs salgınında karantina sırasında günde üç sefere kadar idman yapmaya başladığını ve akabinde Sirtfood diyetini keşfederek kilo verdiğini söylüyor.

İşte İngiliz müzikçi Adele’in 45 kilograma kadar kilo verd,ü, diyetle ilgili bilinmesi gereken her şeyi…

Sirtfood diyeti nedir?

Sirtfood diyeti, süratle bir beslenme fenomeni haline geldiği 2017 yılında Aidan Goggins ve Glen Matten tarafından yayınlanmıştır. Bu diyetin yönlendirildiği anahtar şey, güçlü antioksidan aktiviteye sahip bitki bileşikleri olan polifenollerdir. En çok meyvelerde, sebzelerde, çayda ve kakaoda bulunurlar.

Polifenoller metabolizma, iltihap ve hayat müddeti dahil olmak üzere bir dizi beden işlevini düzenleyen sirtuin proteinlerini aktive eder. Araştırmalar devam etse de bedende artan sirtuin düzeylerinin sağlıklı ve daha uzun bir ömrü etkileyebileceği bilinmektedir.

Sirtfood diyeti nasıl yapılır?

Sirtfood diyeti iki etaba ayrılır.

1. Yeşil smoothie aşaması

İlk üç gün için günde üç yeşil smoothie ve yalnızca sirtuin aktive eden yiyeceklere odaklanan bir öğün olmak üzere 1.000 kalori almanız gerekir.

Daha sonra dördüncü günden yedinci güne kadar günlük kalori alımınızı 1500’e çıkaracaksınız. Birebir prensibe nazaran iki yeşil smoothie ve iki öğün tüketeceksiniz. Diyetin müelliflerine nazaran, yalnızca yedi günde 4 kilo vermelisiniz.

Kilo vermek için sağlıklı yeşil smoothie’nize lahana, roka, maydanoz, ıspanak üzere yeşil sebzelerin yanı sıra kereviz, elma, zencefil ve limon ekleyebilirsiniz.

Maydanoz ve elmalı smoothieyi deneyin:

– 75 gr lahana

– 30 gr roka

– 5 gram maydanoz

– 2 sap kereviz

– Yarım yeşil elma

– 1 limon yahut yarım limon

– 1 cm taze zencefil

– Yarım çay kaşığı matcha yeşil çay

2. Bakım aşaması

Önünüzdeki iki hafta boyunca yeşil smoothie alımınızı günde teğe indirecek ve öğünlerinizi üçe çıkaracaksınız. Her öğün sirtuinleri aktive eden yiyecekler içermelidir. En kıymetlisi, bu etapta gerilimli ve zahmetli kalori sayımını durdurabilirsiniz.

Meyve ve sebzeler: Lahana, maydanoz, soğan, roka, kırmızı acı biber, kereviz, yaban mersini, çilek, hurma

İçecekler: Kahve, matcha, yeşil çay

Otlar ve baharatlar: Soya, kapari, zerdeçal, yenibahar

Diğer materyaller: Ceviz, bitter çikolata (%85 kakao), karabuğday, zeytinyağı, somon

Aynı çeşit yiyeceklerden sıkılmamak için bazen çilek ve yaban mersini yerine ahududu ve böğürtlen üzere meyveler yiyebilir, ceviz yerine fıstık yahut Antep fıstığını da olağanüstü bir atıştırmalık olarak beslenme nizamınıza dahil edebilirsiniz.

Kilo kaybı ile sirtuin içeren besinlerin tüketimi ortasındaki ilişkiyi doğrulayan çok fazla araştırma olmamasına karşın, bu diyetin çok tesirli olduğu kanıtlanmıştır. Besinler sağlıklıdır ve uygun dengeyi destekleyen bir diyettir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.