Ali Babacan: HDP ile bizim bir diyaloğumuz var

Karadeniz gezisi öncesi akşam saatlerinde uçakla Erzurum’a gelen DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Palandöken Kayak Merkezi’nde bir otelde düzenlenen toplantıda parti idaresi, STK temsilceleri ve basın mensupları ile bir ortaya geldi.

Babacan burada yaptığı konuşmada, “Milli gayret günlerinin ateşinin yakıldığı, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Erzurum’da, bir kere daha olmaktan büyük memnunluk duyduğunu” belirtirken iktidarı eleştirdi.

“3Y ile uğraş edeceğiz diye yola çıkanlar, bugün, yoksulluk, yasaklar ve yolsuzluklarla anılır oldu” diye konuşan Babacan, basın mensupları ve STK temsilcilerinin sorularını cevapladı.

“TEK PARTİ DEĞİLİZ”

Altılı masa ile ilgili bir üzerine Babacan, “Öncelikle şunu dikkate almamız lazım ki altılı masaya oturmakla bu siyasi partiler birleşip tek bir parti olmuyor. Ancak biz ne yapıyoruz, uzlaşma ve mutabakat kültürümüzün bir gereği olarak bu memkeletin problemleri ile alakalı, ‘acaba ortak çalışma alanları bulabilir miyiz?’ diye bunu arıyoruz. Mesela parlamenter sistem konusundaki çalışmayı ben çok değerli buldum. Zira farklı farklı ideolojilerin farklı siyasi akımların temsil edildiği bir masada şayet ortak bir noktada buluşabiliyorsanız bu tüm Türkiye’nin ortak noktası olması açısından çok kıymetli” tabirini kullandı.

HDP İLE İLGİLİ DİKKAT ÇEKEN YANIT

Ali Babacan, HDP ile ilgili de şunları söyledi:

“HDP ile bizim bir diyaloğumuz var. Öteki partilerin de diyaloğu olabilir. Ancak diyalog başka bir husus işbirliği farklı bir husus. Diyalog konuşuyor olabilmek demek. Altılı masada HDP yok. Yani hiçbir toplantıya katılmadı. Şu gerçeği de görmemiz lazım. Bugünkü anayasaya nazaran, bugünkü maddelere nazaran kurulmuş bir siyasi partinin ve muhakkak bir kimliği belirli bir argümanın temsilcisi olan bir partinin de demokratik sistemimizde yok görünmemesi lazım. Biz altılı masada işbirliği alanları tespit ediyoruz. İşbirliği ile yapmıyoruz fakat HDP ile diyaloğumuz var. İşbirliği alanı olur mu, olmaz mı o ilerde öbür mevzular. Şu anda bir şey söylemem sıkıntı. Ancak diyaloğun kendisini değerli biliyoruz. Bizim altılı masada olmamız ile ilgili olumsuz kanaatini beyan eden vatandaşımız da oluyor lakin birebir vakitte. ‘Aman bu çok değerli birliktelik oldu, bunu aman dikkat edin bozmamaya çalışın’ diyenlerde çok oluyor. Biz ikisini de çok önemsiyoruz” 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.