Asya borsaları Hong Kong hariç yükseldi

ABD’de geçen hafta cuma günü güçlü gelen iş gücü piyasası bilgileri sonrası ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin para siyasetini sürdüreceğine ait beklentiler güçlenirken, Asya genelinde jeopolitik risklere ait haber akışı gündemin odağındaki yerini koruyor.

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin geçen hafta Tayvan’a ziyaretinin akabinde ada etrafında başlattığı ve 7 Ağustos’ta sona ereceğini duyurduğu askeri tatbikatları, müddet dolmasına karşın bugün de sürdürüyor. Hususa ait yetkililerce yapılan açıklamada tatbikatlarda “denizaltı-savar ve havadan gemi saldırılarına” odaklanılacağı bildirilirken, yer ve vakit bahislerinde bilgi verilmedi.

İkinci çeyreğe yönelik şirket finansal sonuçlarının da takip edildiği Asya genelinde, Japon teknoloji devi SoftBank Group, yatırımların kıymetindeki düşüş ile nisan-haziran devrinde 23.4 milyar dolar ziyan duyurdu.

Öte yandan Japonya’da ödemeler istikrarı haziranda 132.4 milyar yen ile beklentilerin altında açık verdi. Ülkede mayısta 11.9 milyar yen olan dış ticaret açığı ise haziranda 15.9 milyar yene yükseldi.

Bu gelişmelerle kapanışta Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0.3 artarak 3.237 puan ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0.1 yükselerek 2.493 puan oldu.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0.3 kıymet kazanarak 28.249 puanda seyrederken, dolar/yen paritesi yaklaşık iki haftanın en yüksek düzeyi olan 135’i test etti.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0.8 primle 58.858 puanda seyrederken, negatif ayrışan Hong Kong’da Hang Seng endeksi teknoloji paylarındaki düşüş öncülüğünde yüzde 0.9 kayıpla 20.029 puanda bulunuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.