Azerbaycan’dan BM’ye mektup

Bakan Bayramov mektupta, Ermenistan tarafından Azerbaycan’ın işgalden kurtarılmış topraklarının mayın ve başka patlamamış askeri mühimmatlarla kirletilmesine ve bunun önemli bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekildiği belirtildi. 15-22 Ağustos tarihleri ortasında yalnızca Laçin bölgesinde Azerbaycan’ın mühendislik tahkimat üniteleri tarafından bin 318 anti-personel mayının tespit edilmesinin, bu tehdidin ne kadar büyük ölçekli olduğunu gösterdiği vurgulandı.

Mektupta ayrıyeten Ermenistan’ın 10 Kasım 2020’de imzalanan üçlü bildirinin ilgili kararına alışılmamış olarak Azerbaycan topraklarından yasadışı olarak askeri birliklerini çekmediği ve askeri faaliyetlerini durdurmadığı belirtildi. Ermenistan’ın bu aksiyonları durdurmanın tersine, Rus barış gücünün süreksiz olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarında yeni muharebe mevzileri oluşturmaya devam etmekte olduğu, güçlendirme çalışmaları yapmakta ve yeni mayınlar döşediği söz edildi.

Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği onarım ve imar çalışmalarına da dikkat çekilen mektupta, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına yeni mayınlar döşemesinin bölgede barışın tesisi ve Azerbaycan’ın imar eforları için önemli bir tehdit oluşturduğu vurgulandı. Bu bakımdan Ermenistan’ın savaş cürümlerinin durdurulması ve Ermenistan’ın cezalandırılmalı gerektiği kaydedildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.