‘Bakan gelecek’ diye çocukları kaçırdılar

Bakan Özer, AKP’den milletvekili adayı olduğu Ordu’da, okulları ziyaret ederken, seçim propagandası yaptı. Özer’in okul ziyareti öncesinde sınıf mevcutlarının “eksiltildiği” ortaya çıktı.

Eğitim-İş Genel Başkanı Özbay, Özer’in okul ziyaretlerinde seçim propagandası yapmasının etiğe ve hukuka aykırı olduğunu vurgularken, “Okul ziyaretlerinin gözden kaçan ve eğitimin getirildiği hali de gösteren başka vahim ayrıntıları da var. Bakan Özer’in Durugöl Şehit Bayram Gümüş İlkokulu’na düzenlediği ziyaret öncesinde 50 öğrenciden fazla sınıf mevcudu olan bu okulda, öğrenciler gizlenerek sınıf mevcudu 30’a düşürülmüştür” dedi.

(Kadem Özbay)

Bir başka okulda da sınıflarda hangi öğrencilerin ve öğretmenlerin bulunacağına bakan yardımcısının tek tek karar verdiğinin iddialar arasında olduğunu kaydeden Özbay, “Bakanlığı süresince eğitimdeki birçok iyileştirme gibi sınıf mevcutlarını düşürmek için de hiçbir adım atmayan bir bakanın ziyaretleri öncesinde, yöneticiler tarafından öğrencilerin kantine ve merdiven boşluklarına saklanması, hem eğitimin kimlere emanet edildiğinin hem de eğitimdeki birçok şey gibi işin nasıl sadece makyaj kısmıyla ilgilenildiğinin en somut örneği olmuştur” ifadelerini kullandı.

‘SİZİN KASANIZ DEĞİL’

Özer’e “Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesi sizin seçim kasanız değil” diyen Özbay, “Okullar sizin siyasi şovlarınıza sahne, öğrenci ve öğretmenler de bu sahnenin dekoru değildir. Seçim propagandası yaparken bile görüntüsünü iyileştirmek zorunda kaldığınız bu eğitim sistemi sizin eserinizdir. Milli eğitime yapacağınız tek iyilik, geç kalmış istifanızı vermek ve okullarımızdan uzak durmaktır. Eğitimde etik kurallardan biri de iyi örnek olmaktır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir