Bankalara rehin bırakılan tarım yeri sayısı 1 milyonun üzerinde

ANKARA- Etraf, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, son 5 yılda bankalara rehin bırakılan tarım yeri sayısının 1 milyon 366 bin 172 olduğunu açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in son beş yılda bankalara rehin bırakılan parsel ve arazi sayısına ait soru önergesini yanıtlayan Kurum, şu sözlere yer verdi:

“Bakanlığımızın bağlı kuruluşu olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün, TAKBİS kayıtlarına nazaran; 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 yılları itibariyle; üzerine rehin tesis edilen taşınmazlarda, taşınmaz vasfı içerisinde “tarla, bağ, incir, kavak, fidan, meyve, meyve, zerzevat, tarla, çay, bahçe, narenciye, elma, sera, fındık, bahçe, fıstık, pamuk, tütün, pirinç, çeltik, mısır, zeytin” geçen sözler sorgulanması sonucunda, rehin tesis edilen taşınmaz sayısı 1 milyon 366 bin 172 olarak belirlenmiştir.”

‘ÇİFTÇİ İCRA TAKİBİ İLE KARŞI KARŞIYA’

Bakan Kurum’un önergeye verdiği karşılığı pahalandıran Gürer, çiftçinin de ekonomik krizden etkilendiğine dikkat çekti. İnsanların geçimlerini krediler ile döndürmeye çalıştığına vurgu yapan Gürer, “Artan ömür pahalılığı icra dairelerinde derdest bulunan evrak sayısını son bir yılda 1 milyon 467 bin adet artırarak 29 Temmuz itibariyle 23 milyon 987 bine ulaşmasını sağladı. Bu bilgiler incelendiğinde icra takibinde çiftçi borçlarının değerli bir yer tuttuğu da söylenebilir” dedi.

Gürer, “Çiftçi kredi alıyor, üretim yapıyor ve sonunda gelirini bankaya götürüp borcunu kapatıyor. Yani borcu borçla döndürüyor. Mazot, ilaç, gübre, tohum ve sulama suyu bedellerini ödeyip banka kredisini yatırabilirse hacze düşmüyor. Aksi durumda haciz ile karşılaşıyor. Raftaki eserin ucuzlaması için tohumun toprakla buluştuğu andan itibaren başlayan ve daima artan maliyet düşürülmelidir. Yalnızca gübrede bir yılda yüzde 342 artış oldu. Sonbaharda ekim yapılacağı vakit kullanılacak olan taban gübrenin tonu 18 bin TL’dir. Gelinen noktada çiftçi bu gübreyi bu fiyata nasıl alacak?” diye sordu. (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.