Binance İçin 3 Son Dakika Haberi: Yeni Dava Geliyor!

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Amerika Birleşik Devletleri’nde hem SEC hem de CFTC tarafından dava edilmesine rağmen hala karanlık günlerle karşı karşıya olabilir. SEC’de İnternet Uygulama Ofisi başkanı olarak görev yapan ve kurumda 20 yılı aşkın bir süre geçiren John Reed Stark, kişisel Twitter hesabında yaptığı son değerlendirmede Binance’e karşı başka bir dava açılabileceğini öne sürdü.

SEC eski yetkilisi Binance için başka bir dava olasılığına işaret etti

Eski SEC yetkilisi John Reed Stark’a göre, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, aleyhlerinde başka bir dava açılabileceği için ek yasal sorunlarla karşılaşabilir. Stark, Binance aleyhindeki mevcut SEC ve CFTC davalarının kara para aklama sorunlarını yeterince ele almadığını öne sürüyor ve Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) potansiyel bir davaya dahil olabileceğini ima ediyor. Stark, davanın şu anda açılabileceğini ve mühür altında tutuluyor olabileceğini belirtti. Hem SEC hem de CFTC davalarının kara para aklama konularını yeterince ele almadığını ve bu konunun DOJ’a bırakılmasının kuvvetle muhtemel olduğunu belirtti.

Stark, hem SEC hem de CFTC dava dosyalarından bazı önemli detayları da paylaştı. Bir belgeye göre, Binance CEO’su CZ, VIP müşterilerle ilgilenen çalışanlarına uyumluluk kurallarının nasıl aşılacağını açıklamaları talimatını verdi. CZ ayrıca herhangi bir yazılı mesaj bırakılmamasını ve konuşmalar için Signal programının kullanılmasını önerdi. CFTC belgelerine göre Zhao, Binance’in VIP müşterilerinin uyumluluktan kaçınması için özel bir sistem geliştirdi. Zhao ayrıca çalışanlarına, müşterilerle herhangi bir kanıt bırakmayacak programlar aracılığıyla konuşmalar yapmalarını söyledi.

Borsa, SEC iddialarına ilk defa yanıt verdi

Diğer yandan Binance US, SEC tarafından ortaya atılan iddialara yanıt vererek müşteri fonlarının şirket fonlarından ayrı tutulduğunu belirtti. Ardından, dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonu iddialarını reddetti. Binance’in ABD platformu Binance US, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından ortaya atılan iddialara resmi olarak yanıt verdi. Borsa, SEC tarafından gündeme getirilen dolandırıcılık, piyasa manipülasyonu, yatırımcılara yanlış beyanda bulunma ve müşteri varlıklarını şirket fonlarından ayırmama iddialarını ele aldı.

Binance US’nin resmi şirketi BAM Trading’i temsil eden avukatlar, müşteri fonlarının Zhao tarafından kontrol edilen fonlarla karıştırıldığı iddiasına yanıt olarak, “Şirket, müşterilerinin fiat para birimlerini, herhangi bir kurumsal fondan ayrı olarak bankacılık ortaklarıyla ayrı hesaplarda tutuyor” dedi. Şirket savunmasında, Zhao’nun BAM Trading’in banka hesabına sahip olduğunu kabul etti ancak hesap üzerinde imza yetkisi olmadığını belirtti. Binance US, SEC’in hareketini sert olarak nitelendirdi.

Ayrıca borsa, SEC’in davada bahsi geçen kripto varlıkların gerçekten de “yatırım sözleşmeleri” olduğunu kanıtlaması gerektiğini savundu. SEC, Binance’e karşı açılan davada BNB, BUSD, SOL, ADA, MATIC, FIL, ATOM, SAND, MANA, ALGO, AXS ve COTI dahil olmak üzere 12 kripto para birimini bu şekilde sınıflandırmıştı.

Borsa, hukuk ekibini güçlendiriyor

Bu sırada Binance, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan davaya yanıt olarak hukuk ekibini güçlendiriyor. Borsa, SEC’e karşı kendini savunmak için aktif olarak birinci sınıf avukatlar arıyor. Bu bağlamda Binance, daha önce SEC’de üst düzey görevlerde bulunmuş önemli bir ismi listesine aldı. Söz konusu kişi, New York Güney Bölgesi ABD Savcılığı’nın Büyük Suçlar Birimi eski şefi olan Geourge Canellos.

Canellos dilekçesinde, BAM Trading Services ve BAM Management US Holdings’in avukatı olduğunu belirterek, “Bu yeminli ifadede belirtilen gerçekler hakkında kişisel bilgiye sahibim ve tanıklık etmeye çağrılmam halinde, bu gerçekler hakkında yemin altında yetkin bir şekilde tanıklık edebilirim” dedi. Bu dilekçe genellikle bir avukatın bir duruşmada tarafları resmi olarak temsil etme hakkına sahip olmasını sağlamak için mahkemeye sunulan standart bir belge olarak bilinir. Bu durumda, Canellos’un SEC tarafından Binance Holdings Limited, BAM Trading Services, BAM Management US Holdings ve CEO Changpeng Zhao aleyhine açılan davada sanıkları temsil etmek üzere başvuruda bulunduğu görülmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*