Çavuşoğlu: S-400’lerin Ukrayna’ya verilmesi söz konusu değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400’lerin Ukrayna’ya verilmesinin söz konusu olmadığını ifade etti. Çavuşoğlu, Türkiye’nin NATO’nun sağlam bir müttefiki olduğunu belirtti.

SİYASET 26.03.2022 18:30

Çavuşoğlu: S-400’lerin Ukrayna’ya verilmesi söz konusu değil

Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “S-400’lerin Ukrayna’ya verilmesi söz konusu değil” açıklamasını yaptı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Katarda düzenlenen Doha Forumu’nda Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili soruları cevaplandırdı.

S-400’ler hakkında konuşan Çavuşoğlu, “S-400’ler zaten Türkiye’ye geldi. Birileri S400’ler Ukrayna’ya verilsin dedi. Sanırım ABD tarafından söylendi bu sözler. Bu, söz konusu bile olamaz. Türkiye’nin daha fazla hava savunma sistemine ihtiyacı var mı? Tabii ki var. Biz müttefiklerimizden bunu alamazsak başka kaynaklara yöneliriz. Şimdi ihtiyaçlarımızın yüzde 70’inden fazlasını üretebiliyoruz. Hava savunma sistemimiz de olacak” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Bu bağlamda baktığımızda biz hala diğer alternatifler üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız Fransız ve İtalyan mevkidaşları ile görüştü. Şimdi bu iki ülke ortak üretimi Türkiye’de yapmak ya da hava savunma sistemlerini bize satmak konusunda biraz daha ciddiler.”

“Önümüzdeki her seçeneği değerlendiriyoruz” diyen Çavuşoğlu, “Ancak bizim ilk tercihimiz her zaman müttefiklerimiz. Bizim ülkemiz egemen bir ülke ve ihtiyaçlarımızı temin etmek zorundayız. Bizim birinci önceliğimiz Avrupa ama netice itibarıyla bunlar bize satılmazsa ne yapacağız?” ifadelerini kullandı.

NATO AÇIKLAMASI

Türkiye’nin NATO bütçesine katkıda ilk 8’de olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Türkiye, NATO’nun bütün çalışmalarına NATO üyelerinin %90’ından daha fazla katkıda bulunan bir ülkedir. Türkiye, NATO’nun sağlam bir müttefikidir. Türk ekonomisi çok daha iyi hale geliyor, Türkiye büyümeye devam ediyor. Endişe etmeyin” diye konuştu.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.