Ceviz Ağacı sinemasına ABD’den beşinci ödül

Yönetmen Faysal Soysal’ın ‘Ceviz Ağacı’ sineması ABD’deki şenliklerden 5. mükafatını aldı. Sinema, 14. Hamilton New York Sinema Şenliği’nde ‘En Âlâ Film’ seçildi.

Başrollerinde Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip, Mert Yavuzcan, Şebnem Dilligil ve İstek Akın’ın yer aldığı üretim, 14. Hamilton New York Sinema Festivali’nin açılış sineması olarak sinemaseverlerin karşısına çıktı.

ABD’deki şenliklerden 5. mükafatını alan sinemanın yurt dışındaki şenliklerden toplamda aldığı ödül sayısı 18 oldu.

Gelecek aylarda İran ve Almanya’da vizyona girmeye hazırlanan ‘Ceviz Ağacı’ sinemasının konusu ise şöyle:

Birçok açıdan silik ve pasif bir karakteri olan edebiyat öğretmeni Hayati, karısı tarafından hor görülüp terkedilir. Bir müddet sonra ataerkil özellikteki kasabada kimliği belirlenemeyen bir bayan cesedi bulunur. Hayati cesedin karısına ilişkin olduğunu sav edip oburunun işlediği cinayeti üstlenir. Pekala fakat işlemediği bir cinayeti neden üstlenir insan?

Film bu sorunun peşinde insanın en gizli, en gölgede kalmış, derin taraflarını aydınlatmaya çalışırken tutunamayış, bayan cinayetleri, şiddetin binbir yüzü, edebiyat, tutkular ve pişmanlıklar üzere uğraklarıyla dünya yüzünde gururlu bir insan olmanın imkanını sorguluyor. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.