CHP’li Ahmet Akın, ‘Enerjide Yeşil Dönüşüm’ başlığıyla rapor hazırladı

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, “Enerjide Yeşil Dönüşüm” başlığıyla hazırladığı raporunda, Türkiye’nin memleketler arası yaklaşımları dikkate alarak, iklim değişikliği ve yeşil güç dönüşümüne ait kurallar oluşturması gerektiğini kaydetti.

CHP’den yapılan açıklamada, Akın’ın, “Enerjide Yeşil Dönüşüm” başlığıyla hazırladığı raporu, Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu’na sunduğu belirtildi.

Raporunda, Türkiye’nin memleketler arası yaklaşımları dikkate alarak, bu hususlara ait yeni kurallar oluşturulması ve yeni kurumların kurulması gerektiğine işaret eden Akın, “Yeşil dönüşümde ve yeşil dönüşümün finansmanında dünyadan olumsuz manada ayrılan Türkiye’nin süratle milletlerarası eğilimlerle bir ortada olması gerekmektedir. Bu kapsamda yeni konseyler ve yeni kurumların oluşturulması yeşil dönüşüm için büyük bir değer taşımaktadır” tabirlerini kullandı.

Raporunda, tüm iktisat ve kalkınma siyasetlerinin, iklim değişikliği, yeşil dönüşüm ve sürdürülebilir kalkınma ekseninde yapılandırılması gerektiğini aktaran Ahmet Akın, bu kapsamda kurulacak Stratejik Planlama Teşkilatı’nın hazırlayacağı tüm planların iklim değişikliği ve yeşil dönüşüme uyumlu yapılması gerektiğini vurguladı.

“TÜRKİYE GÜNEŞ VE RÜZGAR TEKNOLOJİ OFİSİ KURULMALIDIR”

Ahmet Akın, raporunda, iklim değişikliği ve yeşil dönüşüm kapsamında kamunun güç siyasetlerinde rolünün tekrar yapılandırılmaya muhtaçlığı bulunduğunu da savunarak, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin güç siyasetlerinin, kısa-orta ve uzun vadeli planlamayla yönetilmesi için çalışma yapılması gerekmektedir. Anlık güç siyaseti uygulamalarının olumsuz sonuçlarını ülkemiz her kesimde yaşamaktadır. Güneş ve rüzgar gücünde Türkiye’deki teknolojik ilerlemelerin artarak devam edebilmesi için bölüm paydaşları ile yakın iş birliği içinde olunması gerekmektedir. Türkiye, güneş ve rüzgar gücünde tüm makine teçhizat ihtiyacını kendi kendine sağlayan, bu alanda teknoloji ve makine parkı ihraç eden bir ülke haline getirilecektir. Bu doğrultuda, özel dal, kamu kurumları, üniversiteler, meslek okulları, TÜBİTAK üzere kurumlarla iş birliği içinde hareket edecek Türkiye Güneş ve Rüzgar Teknoloji Ofisi kurulmalıdır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.