DİSK Çelenk Bıraktı! Taksim’e Ulaşmak İsteyenler Gözaltına Alındı

DİSK üyeleri İstanbul Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakırken, meydana çıkmak isteyen Beşiktaş ve Taksim’deki farklı işçi grupları polis tarafından gözaltına alındı. Polis gözaltılar sırasında gazetecilerin görüntü almasını engelledi. HAK İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) üyeleri de Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle Taksim’e ilk olarak DİSK üyeleri geldi. DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, yönetim kuruluyla birlikte Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’na yürüdü.

DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, basın açıklaması yaptı. Çerkezoğlu, Maltepe Meydanı’nda 1 Mayıs’ı kutlayacaklarını söyledi.

Arzu Çerkezoğlu bütün işçi sınıfının bayramını kutladığını belirterek, ‘Bugün işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü. Bugün sadece ülkemizde değil, dünyanın dört bir yanında, beş kıtada işçi sınıfı , bu dünyanın tüm değerlerini ve güzelliklerini üretenler,  kendi talepleriyle, kendi mücadele hedefleriyle alanlarda. Yılın 364 günü işçiler, bir gün,  1 Mayıs günü yaşadığımız bu sisteme, bu düzene karşı itirazlarımızı, hedeflerimizi, gelecek dünya düşlerimizi ifade etmek için alanlarda, meydanlarda buluşuyoruz. Bugün buraya DİSK Yönetim Kurulu olarak geldik, çelengimizi bıraktık. 2 gün önce de anmalarımızı da gerçekleştirdik. Şimdi buradan Maltepe Meydanı’na geçeceğiz. İstanbul’da Maltepe Meydanı’nda ve Türkiye’nin dört bir yanındaki meydanlarda alanlarda buluşacağız’ dedi.

Polis, Taksim meydanı ve etrafında yoğun güvenlik önlemleri aldı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Şişli Harbiye ve Osmanbey’de toplanan gruplar Taksim Meydanı’na çıkarak kutlama yapmak istedi.

Polis, resmi bayram ilan edilen 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamak isteyen işçileri gözaltına aldı.

İstanbul Taksim’de İmam Adnan Sokak’tan meydana çıkmak isteyenlere polis müdahale etti.

1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamak isteyen işçiler de Harbiye Cumhuriyet Caddesi’nde gözaltına alındı.

Harbiye Cumhuriyet Caddesi’nde polis, diğer gruplara da müdahale etti.

Beşiktaş’ta polis Taksim Meydanı’na ulaşmak isteyenleri de gözaltına aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir