Eski pilot, uçakta acil bir durumda alınması gereken o konumu açıkladı

Daha evvel British Airways’te çalışan eski bir pilot, uçakta yaşanabilecek mümkün bir tehlike anında brace durumu olarak isimlendirilen öne eğilerek başı kolların ortasına almanın neden değerli olduğunu açıkladı.

Uçaklarda seyahat öncesinde acil bir durumda yaşanabilecekleri olabildiğince denetim altına alabilmek için neler yapılması gerektiği anlatılır; oksijen maskelerinin nasıl takılacağı ve hangi konumda durmanın hayat kurtarıcı olduğu belirtilir. Vakit zaman bu ikazlar kulak ardı edilse de eski bir pilot da ihtarlarda bulunuyor.

British Airways’te 40 yıllık bir mesleğin akabinde emekli olan İngiliz pilot Nick Eades, bilhassa brace durumunun ehemmiyetini vurguluyor.

Boeing 747 pilotu, durumla ilgili tanınan bir kent efsanesi haline gelen ve konumun boynun kırılmasına daha çok yardım ettiğini ileri süren komplo teorisinin hiçbir gerçekliği olmadığını belirtiyor.

Eski pilot Eades, “Vücudu en az ziyan görecek bir konuma getirmeye çalışıyorsunuz. Başın önemli yaralanmalar almasını engellemeye çalışıyorsunuz. Kazalarda en çok boyun kırılması ya da başa alınan ölümcül darbeler hayati tehlikeye neden oluyor. Bu yüzden de durum yaratılan kent efsanesinin tersine son derece kıymetli.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.