FBI meskenine baskın yapmıştı: Trump’tan birinci açıklama

Eski ABD Lideri Donald Trump, mülklerinin pahaları konusunda açılan soruşturma çerçevesinde New York’taki Trump Tower’dan ayrılarak New York Başsavcısı Letitia James’in ofisine geldi.

Yemin altındaki sorgusunda soruları yanıtlamayı reddettiğini açıklayan Trump, ABD Anayasasının 5’inci ek unsuru bağlamında kendi aleyhine tanıklık etmeyi reddettiğini söz etti.

Trump, “Bir defasında ‘Masumsan, Beşinci Değişikliği neden kabul ediyorsun?’ diye sordum. Artık bu sorunun karşılığını biliyorum. Aileniz, şirketiniz ve etrafınızdaki tüm beşerler, avukatlar, savcılar ve uydurma haber medyası tarafından desteklenen, temelsiz, politik olarak motive edilmiş bir cadı avının maksadı haline geldiğinde, öteki seçeneğiniz yok. Buna nazaran, avukatımın tavsiyesi üzerine ve üstteki tüm nedenlerle ABD Anayasasının her vatandaşa tanıdığı haklar ve ayrıcalıklar kapsamında soruları yanıtlamayı reddettim” dedi.

New York Başsavcısı James, Trump Organization isimli şirkete ilişkin gökdelenler ve golf alanları üzere varlıkların pahasının 10 yıldan fazla müddettir finansal tablolarda yanlış yansıtıldığını sav ettiği soruşturma çerçevesinde Trump ve çocuklarını söz vermeye çağırmış fakat Trump ve avukatları her seferinde karara itiraz ederek başsavcılığın istediği dokümanların kendilerinde bulunmadığını söylemişti.

“MUZ CUMHURİYETİ”

Trump toplumsal medya platformu Truth Social’da söz vermeden evvel yaptığı açıklamada, mülklerinin yemin altında sorgulanacağını doğrulamış, “ABD tarihindeki en büyük cadı avının devamı için ırkçı New York Başsavcısını göreceğim. Büyük şirketim ve ben her taraftan taarruza uğruyoruz. Muz cumhuriyeti” sözlerini kullanmıştı.

TRUMP’IN MALİKANESİNE FBI BASKIN YAPMIŞTI

Trump’ın Florida eyaletinde bulunan Mar-A-Lago tatil köyündeki malikanesinde FBI tarafından 8 Ağustos’ta arama yapılmış, operasyonun Trump’ın Başkanlık misyonu sırasında Florida’daki ikametgahına saklı kayıtları getirip getirmediğine ait yürütülen bir soruşturmayla ilgili olduğu aktarılmıştı.

ABD Adalet Bakanlığının 2022 yılının başlarında Ulusal Arşivler ve Kayıtlar Yönetimi tarafından Mar-A-Lago’dan alınan 15 kutudaki dokümanların içinden çıkan bilinmeyen kayıtların varlığını araştırdığı öne sürülmüştü.

Operasyona reaksiyon gösteren Trump ise, grupların konutundaki bir kasayı da açtığını tez ederek, “Florida, Palm Beach’teki hoş meskenim Mar-A-Lago şu anda kuşatma altında, büyük bir FBI casusu kümesi tarafından baskın yapılıp işgal edildi. İlgili devlet kurumlarıyla çalıştıktan ve iş birliği yaptıktan sonra konutuma yapılan bu habersiz baskın gerekli yahut uygun değildir. Kasama bile girdiler. Ülkemiz için karanlık vakitler. Daha evvel bir ABD Liderinin başına bu türlü bir şey gelmemişti” sözlerini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.