Fetihtepe’de yıkılan meskenin yerine çadır kuruldu: Kerbela bu kadar susuz kalmadı

İSTANBUL – Kentsel dönüşüm kapsamında yıkımların başladığı İstanbul, Beyoğlu’na bağlı Fetihtepe Mahallesi’nde elektrik, su ve doğalgazları kesilen bölge halkı konutlarını terk etmiyor.

Fetihtepe Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kapsamına giren 937 hane bulunuyor. Beyoğlu Belediyesi, mahallede ‘olur’ çoğunluğu sağlayamadığı için konutları boşaltamıyor. Mahallede yaşayanların yaklaşık yüzde 60’ı konutlarını terk etmek istemiyor. Bir kısmı konutlarını terk etmiş olmasına karşın binalar yıkılamıyor. Zira her binada birer yahut ikişer hane bulunuyor. Bunlar belediyeye ‘hayır’ diyenlerden oluşuyor. Boşaltılan meskenlerin demirleri, kapıları sökülmüş. Yıkılan kimi binalardan geriye kalanların üzerinde dozerler, kimilerinde bekçiler bekliyor. Mahalleli, alt yapı hizmetinden mahrum, ‘metruk’ binaların imgesini savaş sonrası sahnelerine benzetiyor.

SU BİDONLARLA TAŞINIYOR

Altyapı hizmetleri kesilen Fetihtepe Mahallesi, yazın sıcaklığına rağmen su muhtaçlığını mescitten doldurdukları bidonlarla gideriyor. Elektrik, su ve doğalgaz olmadığı için ne düş alınabiliyor ne çamaşırlar yıkanabiliyor ne de bulaşıklar. Burada yaşayanlar, muhalefetin sesiz kalmasına da reaksiyonlu.

Mahallelilerden Zafer Uluışık, yaşananları Kerbela’ya benzetti. “Bize zulmediyorlar” diyen Uluışık, şöyle devam etti: “Bu dramdır dram. Filistin’e yaptıkları yüzünden İsrail’e kızıyorlar. Siz birebirini kendi vatandaşına yapıyorsunuz. Bir aydır su, elektrik, doğalgaz yok. Kerbela zulmü bile bu kadar sürmedi.”

‘YIKTIĞIN HER MESKENİN YERİNE BİR ÇADIR DİKECEĞİZ’

Fetihtepeliler, dün yıkılan binanın yerine çadır kurdu. Çadırın önünde yakılan ateşin başında, kendilerine yapılan muameleyi bir sefer daha protesto etti.
Burada açıklama yapan Selahattin Baylan, şunları söyledi: “Beyoğlu Belediyesi’nin kentsel dönüşüm ismi altında yaptığı rantsal dönüşüm ve zulümlere her geçen gün yenisini ekliyor. Dün Özcan abimiz işteyken zabıtalar eşliğinde buraya gelip, kapısını kırarak eşyalarını dışarı atıp kendisini evsiz bıraktılar. Biz de mahalle sakini olarak Özcan ağabeyimizin dışarıda kalmaması için çadırımızı kurduk. Yemek yapabilmesi için ateşini yaktık. Kendisi şu anda haberdar değil, çalışıyor. Akşam buraya geldiği vakit sokakta kalmasın diye bunu yapıyoruz. Beyoğlu Belediyesi’nin şunu çok düzgün bilmesini istiyoruz. Siz insanların elektriğini, doğalgazını, suyunu kestiniz. İnsanları korkutmaya çalıştınız. Biz kentsel dönüşüme karşı değiliz. Biz, sizin yaptığınız yasal olmayan rantsal dönüşüme karşı olduğumuzu söyledik. Buradan Belediye Lideri Ali Haydar Yıldız’a tekrardan sesleniyoruz. Burada yıktığın her bir mesken için bir çadır dikeceğiz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.