Fosil Yakıtların Devri Bitiyor! Dünyanın En Büyük Çevre Dostu Hidrojen Tesisi Suudi Arabistan’da Kurulacak

Suudi Arabistan milyarlarca dolarlık çevre dostu projesiyle tekrar gündeme geldi. Dünyanın en büyük yeşil hidrojen tesisini kurmayı planlayan ülke, öncesinde daha küçük bir tesisi hayata geçirecek! Hidrojen ihracatında da bir numara olmayı hedefleyen Suudi Arabistan’ın bu ‘yeşil hidrojen’ projesini gelin beraber inceleyelim! ?

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…

Suudi Arabistan, birçok sektörde “temiz teknoloji” kullanımını yaygınlaştırma hedefini genişletmeye devam ediyor.

Hükümet destekli Neom Green Hydrogen şirketi, ‘yeşil hidrojen’ tesisleri kurma konusundaki projeyi duyuralı bir süre olmuştu. Yeni gelişmelere göre ise tesis gelecek yıl çalışmaya başlayacak!

Suudi Arabistan’ın 500 milyar dolar değerindeki endüstriyel ve turistik kalkınma planlarına dahil olan Neom, hidrojen yakıtlarını hayata geçiriyor.

Dünyanın en büyük yeşil hidrojen tesisi olması planlanan proje 2026 yılında tamamlanacak olsa da daha küçüğü 2024 yılının ortalarında açılacak.

Karbon salınımı yapmadığı için oldukça çevre dostu olan hidrojen yakıtı, petrol ve doğal gaza kıyasla maliyetli olsa da hükümet bunu sorun etmiyor.

Projenin sahipleri, üretim masraflarını rekabete olanak sağlayacak kadar düşürebilecekleri konusunda kendilerinden eminler.

Şirket, ürettiği yeşil hidrojeni yeni kurulan yakıt istasyonları aracılığıyla özellikle otobüs ve kamyonlar için erişilebilir hale getirecek.

Daha önce bahsettiğimiz, günde 600 ton hidrojen üretmesi planlanan daha büyük bir tesis projesi için ise 2026 yılı öngörülüyor. Bu noktada Suudi Arabistan, hidrojen ve amonyak ihracatı alanında lider pozisyona geçmeyi amaçlıyor.

Yerel sektörlerde kullanılması amacıyla hidrojen üretecek üçüncü bir tesisin de 2029 yılına kadar tamamlanması söz konusu.

Böylece Suudi Arabistan hem temiz teknoloji kullanımında hem de hidrojen üretiminde dünya liderliğine oynar hale gelebilir.

Maliyetler konusunda ise yetkililer ilerleyen dönemde talep artacağı için çok kaygılanmanın yersiz olduğunu düşünüyor.

Talebin artacağı öngörüsü ise günümüzde şirketlerin karbon emisyonunu azaltma ve çevre dostu projeler konusunda daha gayretli olmasından kaynaklanmakta. Sonuçta Suudi Arabistan bu projelerle birçok bakımdan karlı çıkacak gibi görünüyor!

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım! ?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*