Gençleşmenin bâtın formülü! Kolajen düzeyini tavan yaptırıyor: Bir ayda 10 yaş gençleşin

En çok aranan mevzuların başında genç görünmenin yolları gelmekte. Daha genç görünmek için bir sürü ilaç alıp sıhhatimizi bozuyoruz. Ama bu besin ve desteklerle olduğunuzdan daha genç görünebilirsiniz. Bunun en kolay yolu bedendeki kolajeni arttırmak. Kolajen ile kemikler daha da güçlenir ve cildiniz tekrar bebeksi haline döner. Pekala kolajen bedende nasıl arttırılır? Bu besin ve desteklerle daha genç görünün! İşte o besinler…

KOLAJEN DESTEĞİ KULLANMAK SAĞLIKLI MIDIR?

Gündelik hayatta iş ve özel hayattan vakit bulamayan bireyler ek desteklere yönelmekte. Birden fazla kolajen desteği, tabletlerle ya da toza dönüştürülmüş halde hidrolize edilir. Kimi destekler ise kolajen enjekte edilmiş içecekler ve yenilebilir yiyecekler olarak aşılanır. Lakin uzmanlar gereğinden fazla ek destek alımının bedene ziyan vereceğini söylüyor.

BU BESİNLER SİZİ DAHA DA GENÇ GÖSTERECEK

Aynı vakitte uzmanlar kolajenin cildin görünümü ve gençleşme konusunda büyük katkı verdiğini belirtiyor. Bedende kolajen azalması yaşlanma, saç ve ciltte aşikâr başlı meselelere neden oluyor. Yediğimiz birtakım besinler ise içeriğinde bulundurduğu kolajen düzeyleriyle doğal yolla gençleşmemizi sağlıyor.

KOLAJEN NEDİR?

Kolajen; bedende deri, kemik, tendon, ligamentler başta olmak üzere pek çok organda bulunan bir yapısal proteindir. Bedende en çok bulunan proteindir ve tüm beden proteinlerinin üçte birini oluşturur. Bağ dokunun epey kıymetli bir bileşeni olan kolajen, dokuları yapıştırıcı üzere bir ortada meblağ. Bedende çokça bulunan ve farklı dokularda çeşitli vazifeleri olan kolajen, beden yapısının koruyan temel unsurdur.

KOLAJENİN ÇEŞİTLERİ NELER?

Vücutta pek çok farklı tipte kolajen molekülü vardır. Hepsinin temel vazifesi bağ dokusu yapısını desteklemek olsa da her birinin özelleşmiş birtakım misyonları bulunur. Temel kolajen tipleri:

  • Tip 1 kolajen: Bedende bulunan kolajenin %90’ı Tip 1 kolajendir. Sıkıca demetlenmiş iplikçik yapısında bulunur. Kemik, deri, tendon, fibröz kıkırdak ve diş yapısının kurulmasında vazifelidir.
  • Tip 2 kolajen: Bu tipte kolajen fiberleri, Tip 1’e nazaran daha gevşek paketlenmiştir. Eklemlerde yer alan elastik kıkırdakta bulunur.
  • Tip 3 kolajen: Kas, organ ve damar yapılarının yemelinde yer alır.
  • Tip 4 kolajen: Cilt katmanlarında bulunur.

Yaş ilerledikçe bedende kolajen üretimi azalır ve daha kalitesiz kolajen üretilir. Bu durum sonucunda cilt esnekliğini kaybeder ve kırışıklıklar meydana gelir. Kıkırdak dokusu da zayıflar. Eklemlerle ilgili sorunlar görülebilir.

KOLEJENİ ARTTIRAN BESİNLER NELER?

Vücut için hayli kıymetli bir protein olan kolajenin kâfi ölçüde ve kalitede sentezlenebilmesi sıhhat açısından epeyce değerlidir. Vitamin C, kolajen üretiminde rol oynar. Bu yüzden kâfi C vitamini alınması kolajen sentezi için gereklidir. Bakır minerali, üretilen kolajenin düzenlenmesinde vazife alır. Kolajenin dokuya gerekli sağlamlığı verebilmesi için gerekli bağ oluşumlarında bakır rol oynar. Hasebiyle bakırın kâfi ölçüde tüketilmesi gerekir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.