İngiltere’de aday sayısı beşe düştü: Eski Maliye Bakanı Sunak başbakan olma yolunda ilerliyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın 7 Temmuz’da Muhafazakar Parti liderliğinden ve başbakanlık misyonundan istifasıyla bir arada, yeni parti başkanının ve başbakanın seçilmesi için 12 Temmuz’da başlayan süreç devam ediyor.

Muhafazakar Parti içerisinde yapılan oylamada, 30 oy barajını geçemeyen Galler ve İngiltere Başsavcısı Suella Braverman’ın seçimlerden çekilmesiyle aday sayısı beşe düştü.

Oylama sonuçlarını açıklayan Muhafazakar Parti’nin 1922 Komitesi Lideri Graham Brady, eski Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın 101, Ticaret Bakanı Penny Mordaunt’un 83, Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın 64, eski İskan ve Topluluklar Dairesi Eşitlik Bakanı Kemi Badenoch 49 ve milletvekili Tom Tugenhadt 32 oy aldığını belirtti.

Sunak, dün ve bugün yapılan seçimlerde birinci olurken, parti liderliğine ve başbakanlığa en yakın isim olarak görülüyor. Sunak, dün yapılan oylamada 88 oy almıştı.

“Ülkeyi yine birleştirebiliriz”

Sonuçların açıklanmasının akabinde açıklama yapan Sunak, “Meslektaşlarımdan ve halktan gelen takviye için minnettarım. Birlikte inancı tekrar oluşturabilir, iktisadımızı yine inşa edebilir ve ülkeyi tekrar birleştirebiliriz” dedi.

Maliye Bakanlığı misyonundan istifa etmişti

Geçtiğimiz hafta İngiltere hükümetinden toplamda 59 Bakan ve milletvekilinin istifa ettiği siyasi krizde birinci istifa kararını Sunak almıştı. 5 Temmuz’da eski Sıhhat Bakanı Sajid Javid ile tıpkı vakitlerde istifa ettiğini açıklayan Sunak, Johnson’a olan inancını yitirdiği için istifa ettiğini söylemişti.

Yarın yapılacak oylamanın akabinde ise 5 Eylül’le kadar seçim yarışında sadece 2 milletvekili kalacak biçimde oylamaların devam etmesi planlanıyor. Yeni önder seçilene kadar, istifa eden Johnson ise başbakanlık vazifesine devam edecek.

Muhafazakar Parti milletvekilleri ortasında yapılan liderlik seçimlerinde aday sayısı 2’ye düşene kadar oylamalar devam edecek. Yeni başkan seçilene kadar ise Johnson, başbakanlık vazifesine devam edecek. Yeni başkan ve başbakanın 5 Eylül’e kadar seçilmesi bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.