İngiltere’de gazeteciler de greve gitti

 İngiltere’de “Reach plc” isimli medya kümesine bağlı yayınlarda çalışan gazeteciler, maaş artışındaki uyuşmazlık nedeniyle iş bıraktı.

İngiltere’de artan enflasyon karşısında çalışanların gelirlerinin erimesi ve enflasyonun altında teklif edilen maaş artırımları nedeniyle son haftalarda farklı kesimlerde personel sendikalarının düzenlendiği grev dalgasına gazeteciler de katıldı.

İngiltere ve İrlanda’da, bünyesinde hem basılı hem de çevrim içi 130’dan fazla mecmua ve gazeteyi bulunduran “Reach plc” isimli medya kümesinde çalışan 1000’den fazla gazeteci greve gitti.

İş bırakma kararı, gazetecilerin bağlı bulunduğu Ulusal Gazeteciler Sendikası’nın (NUJ) yüzde 3 yahut 750 sterlin maaş artırımı teklifini reddetmesinin akabinde geldi.

Çalışanlar, bünyesinde “Daily Star”, “Daily Mirror” ve “Daily Express” üzere çok sayıda gazete ve mecmuayı bulunduran medya kümesinden adil fiyat artışı talebinde bulunuyor.

Sendika ile şirket ortasında daha evvel grevin ertelenmesine yönelik görüşmeler yapılmış, lakin uzlaşı sağlanamamıştı.

ÇOK SAYIDA SENDİKA GREV KARARI ALDI

Ülkede yıllık enflasyon temmuzda yüzde 10,1’le son 40 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

Artan enflasyon karşısında çalışanların gelirlerinin erimesi ve enflasyonun altında teklif edilen maaş artırımları nedeniyle son haftalarda farklı bölümlerde emekçi sendikaları toplu grev kararları aldı.

Maaş artırımı konusundaki uyuşmazlığın yanı sıra emekçiler, çalışma şartlarının ve emeklilik haklarının da güzelleştirilmesi talebinde bulunuyor.

İş bırakma kararı alanlar ortasında metro çalışanları, otobüs sürücüleri ve UBER şoförleri, öğretmenler, liman personelleri, ceza avukatları, sıhhat çalışanları, paklık emekçileri, havacılık ve posta servisi çalışanları yer alıyor. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.