İSKİ, Pendik’teki makus kokunun sebebini açıkladı: ‘Yağışla gelen organik unsurların çökelti oluşturması’

Pendik kıyısından denize dökülen atık su kanalından etrafa makus kokular yayıldığı tarafında basında yer alan haberlere İSKİ’den açıklama geldi.

Yapılan açıklamaya nazaran, Pendik Çavuşoğlu Deresi’nden Marmara Denizi’ne ulaşan rastgele bir atıksu deşarjı bulunmuyor. Lakin, derenin deniz ağzındaki kısımda son yağışlarla gelen organik hususların oluşturduğu çökelti kokuya neden oldu.

İSKİ’nin yazılı açıklaması şöyle:

“22–23 Temmuz 2022 tarihlerinde birtakım yazılı, görsel ve toplumsal medyada Pendik Sahili’nde atık su kanalından etrafa makus kokular yayıldığı ve etraf sakinlerinin kokudan rahatsız olduğu ile alakalı haberler yer almıştır.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; Pendik Çavuşoğlu Deresi’nden Marmara Denizi’ne ulaşan rastgele bir atık su deşarjı bulunmamaktadır. Çavuşoğlu Deresi’nde sisteme alınan atık sular Tuzla İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ’ne ulaştırılmaktadır.

Deniz ağzındaki kısımda yağışlı havalarda akışla gelen organik unsurlar çökelti oluşturmakta bu da makûs kokuya sebebiyet vermektedir. Sorunun tahliline yönelik kurumumuzca periyodik olarak derede; yıkama, paklık ve sirkülasyon çalışması yapılmaktadır. Son olarak bahse mevzu derede 5 Temmuz 2022 tarihinde üstte belirtilen paklık çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Ancak gelen koku şikayetleri üzerine gruplarımız derede gerekli incelemeleri başlatmış olup, koku sorununa neden olabilecek noktalarda gerekli bakım ve paklığı yapacaklardır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.