İsrail’in Gazzelilerle ilgili planına tepki: Fransa ve Almanya, göçe karşı çıktı

AA

Gazze’yi enkaza çeviren İsrail, şimdi de bölge halkının göç etmesini istiyor.

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, bu yönde açıklamalarda bulundu.

İsrailli bakanların sözleri, ve Almanya’da tepkiyle karşılandı.

“İsrail hükümetinin karar verme yetkisi yok”

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İsrail hükümetinin, Filistinlilerin kendi topraklarında nerede yaşamaları gerektiğine karar verme yetkisi olmadığı” belirtildi.

Açıklamada, Paris yönetiminin, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin bölgeden göç etmelerini, Gazze’de Yahudi yerleşimlerinin yeniden kurulmasını ve buranın işgal edilmesini isteyen Ben-Gvir ve Smotrich’in açıklamalarını kınadığı ifade edildi.

“Provokatif açıklamalardan kaçınmaya çağırıyoruz”

“İsrail’i sorumsuz ve gerilimi körükleyen bu tür provokatif açıklamalardan kaçınmaya çağırıyoruz.” ifadesine yer verilen açıklamada, halkı zorla yerinden etmenin, Cenevre Sözleşmeleri ve Roma Statüsü’ne göre uluslararası hukukun ciddi şekilde ihlali olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Gazze Şeridi’nin ve Gazzelilerin geleceğinin, İsrail’in yanında barış ve güvenlik içinde yaşayacak “birleşmiş bir Filistin devletinde” yattığı değerlendirmesine yer verildi.

Almanya: Gazze’den zorla çıkarma söz konusu olmamalı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sebastian Fischer, Tokyo’da düzenlenen G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda buna ilişkin tutumun çok net bir şekilde ortaya konulduğunu belirterek “Filistinlilerin Gazze’den zorla çıkarılması ve Gazze Şeridi’nin topraklarının küçültülmesi de söz konusu olmamalıdır.” diye konuştu.

Gazze’ye daha fazla insani yardım malzemesi ulaştırılması çağrısında bulunan Fischer, Kerem Ebu Salim (Kerem Şalom) Sınır Kapısı’nın açılması gibi bazı ilerlemeler sağlandığını ancak bunun yeterli olmadığını söyledi.

“İnsani durum felaket boyutunda”

Fischer, “(Gazze’deki) İnsani durum felaket boyutunda ve bu nedenle bu konuda yoğun şekilde çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*