İsviçre’de hükümete, güç krizine dair ‘olağanüstü senaryolara’ hazırlanma uyarısı

Ülke basınından Blick gazetesine konuşan, federal hükümete bağlı Lokal Adalet ve Polis Yöneticileri Birliğinin Lideri Fredy Fassler, güç eksikliği nedeniyle yaşanabilecek elektrik kesintilerinin geniş kapsamlı sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Fassler, elektrik kesintilerinin uzun sürmesi durumunda kart üzerinden alışveriş ve bankamatiklerden para çekme üzere süreçlerin imkansız olacağını hatırlatarak, “Isınma sisteminin durması ve sokakların karanlığa gömülmesi de ihtimaller ortasında. Bu cins fevkalâde durumlarda yağmalama ve protestoların gerçekleşme ihtimali göz gerisi edilmemeli.” dedi.

Ülkedeki güç kahrının bu noktalara gideceğini düşünmediğini vurgulayan Fassler, buna rağmen İsviçre’nin “olağanüstü senaryolara hazırlık yapması gerektiğinin” altını çizdi.

Fassler, federal hükümetin şimdiye kadar güç tedarikinin ekonomik boyutuna odaklanıp güvenlik boyutunu geri plana attığını kaydetti ve lokal idarelerin bundan sonra federal bazdaki güç planlamalarına dahil edilmek için gösterdiği eforları takdirle karşıladığını söyledi.

Kayak merkezleri teleferikleri kapatabilir

İsviçre Devlet Televizyonunun (RTS) haberinde ise federal hükümetin, güç tasarrufu için kayak merkezlerindeki teleferikleri ve kar ekipmanlarını kapatmak zorunda kalabileceği argümanı yer aldı.

Haberde hükümetin, teleferik işletmecilerine, elektrik tüketimlerini beşte bir azaltma talimatı vermesinin gündeme gelebileceği öne sürüldü.

Hükümetin bu türlü bir karar alması durumunda İsviçre’de kayak turizmi ve istihdamın azalma tehlikesi olduğu belirtildi.

Elektrik kesintilerine karşı “mum ve odun stoklama” tavsiyesi

Uzmanlar, Rusya’nın gaz sevkiyatını düşürmesinin sonucu olarak birçok Avrupa ülkesinde olduğu üzere İsviçre’de de yıl sonundan itibaren güç kasvetinin yaşanabileceği ihtarında bulunmuştu.

İsviçre Federal Elektrik Kurulu Lideri Werner Luginbühl, 9 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, güç krizi nedeniyle ülke genelinde kış mevsiminde süreksiz elektrik kesintileri olabileceği ihtimaline değinmişti.

Luginbühl, vatandaşlara, “birkaç saat süren elektrik kesintilerine karşı mum ve konutunda odun sobası olanlar için odun stoklama” çağrısı yapmıştı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.