Johnson’dan Kiev’de askeri dayanak iletisi: Ukrayna savaşı kazanabilir

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Bağımsızlık Günü’nü kutlamak için Ukrayna’nın başşehri Kiev’e gitti. Johnson, 54 milyon sterlinlik ek askeri takviye kelamı vererek, “Ukrayna, savaşı kazanabilir ve kazanacak” dedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının altıncı ayında Kiev’e üçüncü ziyaretini yapan Johnson, savaş yüzünden dünyada giderek yükselen fiyatlara karşın Batı’nın “başladığı yola devam etmesi gerektiğini” ve Ukrayna’ya takviye konusunda birlik içinde olmaya devam ettiğini söyledi.

‘HAYAT PAHALILIĞINA KATLANMALIYIZ’

Johnson, Rusya’nın hücumlarına ve “enerji fiyatları üzerindeki manipülasyonuna” karşı çıkmak için İngiltere’deki hanelerin “hayat pahalılığına katlanması gerektiğini” söyledi. Johnson “Ukraynalılar, Rusya’nın kötülüklerini kanlarıyla ödüyor” dedi.

Başbakanın dayanak paketi kapsamında Ukrayna’ya 2 bin adet insansız hava aracı gönderilecek.

ABD’DEN 3 MİLYAR DOLARLIK ASKERİ YARDIM PAKETİ

Ukrayna’nın Rusya’dan bağımsızlığının 31. yıl dönümünde ABD Lideri Joe Biden da takviye göndereceğini açıkladı.

Biden, toplam 3 milyar dolarlık askeri takviye paketi sağlanacağını ve Ukraynalı insanların “olağanüstü hamaseti ve özgürlüğe olan bağlarıyla tüm dünyaya ilham verdiğini” söyledi.

ZELENSKİY: BAYRAĞIMIZ GLOBAL BİR YÜREK SEMBOLÜ HALİNE GELDİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, her iki başkana dayanakları için teşekkür etti. Ülkesinin bağımsızlığının 31. yıl dönümünde halka hitap eden Zelenskiy, Ukrayna’nın Rusya’nın işgaline karşı “sonuna kadar” direneceğini söyledi.

Zelenskiy, Rusya’ya taviz vermeyeceklerini vurguladı ve “Ulusal bayrağımız global bir cüret sembolü haline geldi. Özgürce bir hayatın tüm bedellerini kapsayan bir sembol” sözlerini kullandı.

Zelenskiy kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bağımsızlık Günü’nü, devletimize yönelik en fecî tehdide karşı savaşırken kutluyoruz. Bugün hepimiz için değerli bir gün. Ne yazık ki, düşmanımız için de kıymetli bir gün.”

Zelenskiy ayrıyeten, ülkenin doğusundaki Donbass bölgesini ve Kırım’ı geri alacaklarını söyledi. 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlayan Rusya, Donbass’ı bu yıl büsbütün ele geçirmişti. Rusya, Kırım’ı ise 2014 yılında ilhak etmişti.

Ukrayna’nın bağımsızlık yıl dönümü işgal nedeniyle geçmişe kıyasla daha az aktiflikle kutlanıyor. Başşehir Kiev’de, Rusya’nın hücum düzenlemesi ihtimali nedeniyle tüm toplu etkinlikler yasaklandı.

Zelenskiy de konuşmasında halkı muhtemel Rus ataklarına karşı uyardı. Bilhassa Kiev ve Harkov üzere kentlerde herkesin, sokağa çıkma yasağı üzere güvenlik kurallarına uymasını istedi:

“[Bugün] Vahim Rusya’nın muhtemel provokasyonları ve gaddar ataklarına karşı uyanık olmak zorundayız. Ukrayna ordusu, istihbaratımız, özel güçlerimiz, mümkün olduğu kadar, halkı korumak için gereken her şeyi yapacak. Ve Rus terörünün her türlü hareketine mutlaka karşılık vereceğiz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.