Koç Üniversitesi çalışanları gözaltına alındı

Koç Üniversitesi’nde faaliyet gösteren Eurest Servise isimli taşeron şirkette çalışan çalışanlar, bayram ikramiyesi ve toplumsal hakları için imza kampanyası başlattı. Baskı, mobbing ve iş yükünün arttığını belirten emekçiler, bayram ikramiyesi, toplumsal haklarının verilmesi ve besin dayanağı için 103 imza topladı. Şirket ise 6 emekçiyi uzaklaştırıp farklı yerlere gönderdi.

İşçiler 8 Temmuz’da yaptıkları açıklamada, çalışanların üzerindeki baskı, mobbing ve iş yükünün arttığını, kazanılmış haklarına yönelik müdahalelerde bulunulduğunu açıkladı. 2021-2022 devri boyunca bu meselelere karşı tekraren dilekçe verdiklerini lakin karşılık alamadıklarını belirten çalışanlar, şu açıklamayı yapmıştı: “19 Nisan günü ekonomik krizin de derinleşmesiyle geçinmekte zorlandığımızı ve toplumsal haklarımızı almak istediğimizi söyleyerek bayram ikramiyesi ve besin takviyesi için 103 imza topladık ve dilekçelerimizi teslim ettik. Bu dilekçelere geri dönüş verilmedi ve haklarımızı alamadık. Yasal hakkını kullanıp dilekçeye imza atan ve haklarını arayan biz emekçiler; tehditlerle, rotasyonla, mobbingle yıldırılmaya çalışıldı. Eurest Müdürlüğü 1 Temmuz Cuma günü mesai bitiminde hak gayreti yürüten 6 emekçiyi yanına çağırarak farklı yerlere gönderildiklerini söyledi. Bizler bu rotasyonun yıldırma ve mobbing emelli olduğunu biliyoruz. Bu sebeple bu sürgünü kabul etmediğimizi açıklayarak eski çalışma yerlerimize dönmek için çaba edeceğimizi bildirdik.”

Bugün bir ortaya gelen personeller, üniversitenin tavrını protesto etti. Lakin Jandarma çalışanların aksiyonuna müsaade vermedi. Burada personeller ve emekçilere dayanak vermek isteyen çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

‘BİZE HAKKIMIZI VERİN’

Haklarını talep eden emekçiler bugün Koç Üniversitesi önünde basın açıklaması yaptı. Levent İşler’in yaptığı açıklamada, haklarını alana kadar direneceklerini söyledi. İşler açıklamada şunları söyledi: “Bizler dilekçelerimizi Koç Üniversitesi Genel Sekreterliği’ne verdik. Bize dediler ki bu kabahattir, taşeron firmaya vermeniz gerekiyor. Hayır biz neyin cürüm neyin hakkımız olduğunu biliyoruz. Üst patron olarak Koç Üniversitesi de bize haklarımızı vermeye ve bizimle görüşmeye yükümlüdür. Ancak Koç Üniversitesi emekçilere hakkını vermek yerine haklarını arayan emekçiyi okuldan göndermeyi seçiyor. Bir sefer daha haykırıyoruz bize hakkımızı verin. Yasal hakkını kullanıp dilekçeye imza atan ve haklarını arayan biz personeller; tehditlerle, rotasyonla, mobbingle yıldırılmaya çalışıldık. Eurest Müdürlüğü 1 Temmuz Cuma günü mesai bitiminde hak uğraşı yürüten 6 emekçiyi yanına çağırarak farklı farklı yerlere gönderildiklerini söyledi. İş çıkış saatinde hiçbir yetkiliye görüşmeden, nakil kağıtlarımız elimize verildi. Bizi resmen sürüyorlar. Bizler bu rotasyonun yıldırma ve mobbing maksatlı olduğunu biliyoruz. Bu sebeple bu sürgünü kabul etmiyoruz. Haklı taleplerimizin gerisindeyiz. Uğraş ederek kazanacağız. Bizler yıllarca emek verdik buraya. Emeğimizin karşılığını almadan hiçbir yere gitmiyoruz, bize reva görülen bu muameleyi kabul etmiyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.