Kritik kabine toplantısı öncesi KYK borçlusu gençlerden davet

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KYK borçlarındaki faizlerden yakınan gençlerle ilgili açıklaması, gözleri pazartesi günü yapılacak kabine toplantısına çevirdi. Kabine toplantısı öncesi kamera karşısına geçen KYK borçlusu öğrenciler, “Somut ve gerçek tahliller bekliyoruz” diye seslendi.

Üniversite öğrencilerinin Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarında faizlerle birlikte yüksek ölçüde artışlar görülmesi ve öğrencilerin haykırışlarını toplumsal medyada duyurmasının akabinde, birçok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu “KYK borçları kaldırılsın” kampanyası başlatmıştı.

Öğrencilerden yükselen seslere CHP önderi Kılıçdaroğlu da takviye vermiş, CHP’nin iktidar vaatlerinden olan KYK borcu faizlerinin silinmesi teklifini yineleyerek “Gençlere sesleniyorum: Faizli KYK borçlarını ödemeyin!” davetinde bulunmuştu.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI GÖZLERİ KABİNE TOPLANTISINA ÇEVİRDİ

Yükselen reaksiyonlar ve muhalefetin mevzuyu lisana getirmesinin akabinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan da bir açıklamada bulunarak, “Biz gençlerimizi faize kurban etmeyiz. Birinci kabine toplantımızda bu hususla ilgili açıklamamızı yapacağız” demişti. Erdoğan’ın bu açıklaması, gözleri pazartesi günü yapılacak kabine toplantısına çevirdi.

“SOMUT VE GERÇEK TAHLİLLER BEKLİYORUZ”

Toplantı öncesi “KYKlılarKabinede” toplumsal medya etiketinde binlerce paylaşımda bulunan öğrenciler, “Somut ve gerçek tahliller bekliyoruz” diye seslendi.

“KREDİMİZİN AFFOLMASINI İSTİYORUZ”

Bazı öğrenciler ise KYK borçlarıyla ilgili yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı:

* “25 bin liralık borcum 75 bin oldu nasıl ödeyeceğimi bilmiyorum! Gelecek korkusu yaşıyorum. Kredimin affolmasını istiyorum.”

* “Okurken aldığım kredi iş bulma sürecinde icralık oldu. Aileme bakmak için girdiğim fabrikadaki maaşımın 4’te 1’i bu borca gidiyor. Ne kendim geçinebiliyorum ne de aileme takviye olabiliyorum. Milyonlarca KYK borçlusu üzere mağdurum. Biz bu borçları ödeyemiyoruz”

“ÖDEYEMİYORUM, GEÇİNEMİYORUM”

* “Okurken aldığım KYK borcum için icralık oldum, birkaç işte çalışmama karşın ödeyemiyorum, geçinemiyorum!”

* “30 bin lira olarak aldığım kredi 76 bin lira olarak benden geri isteniyor. Bu borcu nasıl ödememizi bekliyorlar sahiden anlamıyorum.”

* “Eğitimin borcu da, haczi de olmaz. Yetkililerin bir evvel bu mevzuya el atmalarını istiyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.