‘Kriz dönemlerinde yatırımcının güvenli limanı altın’

Uzmanlar ekonomik kriz, belirsizlik dönemlerinde yatırımcılar için en güvenli yatırım aracının altın olduğunu ifade ediyor. Son yıllarda üst üste yaşanan doğal afetler, salgınlar ve ekonomik krizlerin de yatırımcıları altına yönelttiğine dikkat çekiyor. Ekonomim yazarı Şeref Oğuz, “Mahşerin 4 atlısı altın çağını getirdi” başlıklı yazısında altının diğer adının “güvensizlik endeksi” olduğunu belirtti, “Küresel riskler arttıkça insanoğlu, en kadim yatırım aracına meyleder, savaş bulutları toplanmaya başladığında ülke merkez bankaları, altın biriktirmeye başlar.” diye yazdı. Ülkeler bazında değil küresel olarak altına kaçış olduğuna değinen Oğuz, altının neden güvenli olduğunu şöyle açıkladı:

“İKİ SORU İKİ CEVAP

Altın neden Mahşerin 4 Atlısının getirdiği krizler döneminde yatırımcılar için güvenli liman oluyor?

Dünyanın başı her belaya girdiğinde, yatırımcı için altın, en güvenilir limandır. Altın, herhangi bir para birimi veya ekonomik sisteme bağımlı olmayan, değerini zaman içinde koruyan ve likiditesi yüksek bir yatırım aracıdır. Bu nedenle, savaş, afet, kıtlık ve salgın gibi kriz dönemlerinde, yatırımcılar; altın yatırımına yönelirler.

Altın yatırımı; kriz dönemlerinde nasıl bir fırsat sunar?

Enflasyon ve para birimi devalüasyonu gibi ekonomik sorunlar yaşandığında, altın yatırımcıları için bir koruma sağlar. Kriz dönemlerinde talep artabilir, dolayısıyla fiyatı yükselir. Gemi; limanda güvendedir ama bunun için tasarlanmamıştır. Yatırımlar, altın limanında güvendedir ama limanda çürümeleri gerekmiyor. Altın limanından çıkıp yatırıma dönüşmeyen kaynak için altın; gömülenmiş servet olabilir.

NOT: GERİLİMİN ALTIN KURALI; ALTINI OLAN, KURALI KOYAR

Altın fiyatları yavaş yavaş artar. Ancak enflasyonda zıplar, krizde zıplar. Adeta kaplumbağanı tavşanı geride bırakması gibidir. Risksiz gibi görünür ama güven ortamı oluştuğu anda uykuya çekilir. Fakat biliyoruz ki kaotik bir dünyadayız ve her şey iç içe geçmiş durumda. Ne savaşlar bitecek, ne doğayı yıkan insanın hırsları…

Sofokles; ‘insanoğlunun hiçbir icadı, para kadar fesat verici olmamıştır’ der. Hele ki bu altın para ise… Kripto balonu patlayacağını öngörebilirsiniz. Enflasyonun kafaları karıştıracağı, iş ahlakını zedeleyeceği ve dünya ekonomisinin ahengini bozacağını söyleyebilirsiniz.

Fakat unutulmasını ki gerilim çağlarında altın, sadece güvenli liman olmakla kalmaz, en etkin silahlardan biri olur. Gerilim dünyasında adeta ekonominin barutu haline gelir. Altını olanların kuralı koyacağı zamandayız.

Peki, altının onsu nasıl mı seyredecek? 2.100 $’ın üzerine demir atacak ve orada bir süre kalacak. Sonrasındaki adımları; gelişmelerin şiddeti belirleyecek. Siz bir durulma bekliyor musunuz?” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir