MASAK ‘TikTok’ için harekete geçti: Dikkat çeken IŞİD detayı…

Mali Kabahatleri Araştırma Heyeti (MASAK) Başkanlığı, geçen yılın başından bu yana Türkiye’de yer alan TikTok kullanıcısı yerli ve yabancılara yaklaşık 1,5 milyar lira aktarıldığını, kelam konusu paranın çok dar bir kitlenin kasasına girdiğini hatta birtakım hesapların bu platformu para aklama ya da terörün finansmanı için kullandığını belirledi.

‘BAĞIŞ’ İSMİ ALTINDA…

MASAK’tan edinilen bilgilere nazaran, 2021 yılında “Twitch” isimli toplumsal medya uygulamasında birtakım yayıncılar ve kredi kartı dolandırıcıları ortasında yapılan iş birliğiyle vatandaşlara ilişkin kredi kartlarındaki fiyatların yayıncılara “bağış” ismi altında aktarılarak, cürüm gelirlerinin aklandığı ve yayıncıların bundan kurul aldığı ortaya çıktı.

Türkiye’de yaklaşık 29 milyon kullanıcısı olduğu belirtilen TikTok isimli toplumsal medya platformunda da hata gelirlerinin aklandığına ait argümanlar üzerine bahis hakkında MASAK tarafından geniş kapsamlı araştırma yapıldı.

1,5 MİLYAR LİRA PARA AKTARILDI

Araştırmalarda, TikTok isimli toplumsal medya platformunda kullanıcıların canlı yayınlar sırasında “hediye” ismi altında bağış topladığı, toplanan bu bağışların ise sonrasında Türk lirasına dönüştürülerek hesaplarına aktarıldığı anlaşıldı.

Özellikle 2021 yılının başından bu yana Türkiye’de yer alan TikTok kullanıcısı yerli ve yabancılara platform tarafından yaklaşık 1,5 milyar lira aktarıldığı görüldü. Aktarılan fiyatların büyük çoğunluğunun az sayıda şahsa gönderildiği, bu durumun ise aslında çok dar bir kitlenin TikTok’tan büyük ölçüde para aldığına işaret ettiği belirlendi.

Diğer taraftan canlı yayın yapan TikTok kullanıcılarına “hediye” göndermek maksadıyla platforma para aktaran bireylerde de emsal durum olduğu, yani aktarılan fiyatın büyük bir kısmının çok dar bir kitle tarafından gerçekleştirildiği bilgisine ulaşıldı.

FENOMENLER ETKİLEŞİM İÇİN KENDİLERİNE FARKLI HESAPLARDAN PARA AKTARDI

Öte yandan, 18 yaşından küçük çok sayıda kullanıcısı olan kelam konusu platformda, bağış toplanan birtakım yayınlarda müstehcenlik içeren yayınlar yapıldığı, bu sayede platform üzerinden bağış toplandığı görüldü. Bu kapsamda birtakım şahıslarla platform dışında da münasebet kurulabildiği değerlendirildi.

SİYAH EKRANA PARA AKTI

Ayrıca takipçi sayısı çok az kimi hesapların, canlı yayınlarında fotoğraf yahut siyah ekran olmasına karşın olağan dışı büyüklükte bağış topladıkları ve toplanan bu meblağların kişi hesaplarına aktarıldığı anlaşıldı. Bu şekil hesapların çalıntı kredi kartlarından yapılan bağışlarla fonlandığı, sonrasında bu fiyatların hesaplara aktarılmak suretiyle aklandığı tarafında güçlü kuşkular değerlendirmeye alındı.

IŞİD BAĞIŞLARINI TİKTOK ÜZERİNDEN TOPLADI

MASAK tarafından yapılan araştırmada, bilhassa IŞİD terör örgütü ile direkt ve dolaylı alakalı kimi şahısların de TikTok isimli toplumsal medya platformundan önemli bağışlar topladığı değerli bulgular ortasında yer aldı.

Finansal sistem üzerinden yapılan süreçlerin takip edildiğini bilen terör temaslı bireylerin, takibi zorlaştırmak ve transferi kolaylaştırmak gayesiyle platform aracılığıyla fon toplama faaliyetleri yürüttüklerini pahalandıran MASAK, TikTok toplumsal medya platformundaki para transferlerine ait araştırmalarını derinleştirilerek, devam ettiriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.