Türkiye operasyona hazırlanırken Esad ve Rusya’dan yeni atılım

Son aylarda Türkiye’nin Suriye’ye muhtemel bir askeri operasyon düzenleyeceğine dair açıklamalar gelirken bölgede hareketlilik sürüyor.

Rus medyası, son haftalarda hareketliliğin devam ettiği Suriye’de Şam ve Moskova idarelerinin Türkiye’ye karşı ortak hareket ettiğini yazdı. Omurgasını terör örgütü PKK/PYD/YPG’nin oluşturduğu ve ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye Devlet Lideri Beşar Esad’la iş birliği yapma kararı aldığı günlerde Şam idaresi ile Moskova idaresinin Suriye’de yeni üsler kurduğu ortaya çıktı.

Rusya merkezli medya kuruluşu Sputnik’e konuşan yetkililer, Suriye’nin kuzeyindeki Rakka’da Rusya ve Suriye’nin ortak 3 yeni askeri üs inşa ettiğini açıkladı. Yetkililer bu askeri üslerin M-4 otoyoluna yakın olduğunu da lisana getirdi.

Rus medyası, Şam ve Moskova rejimlerinin Türkiye’nin muhtemel atılımına karşı harekete geçtiğini aktardı.

Bu askeri üslerle ilgili, “Rus güçlerinin desteklediği Suriye, Rakka’nın kuzeyine Türkiye’nin mümkün bir operasyonuna karşı yeni ekipmanların olduğu yeni üsler yaptı” yorumunu yaptı. Rus medyasına konuşan kaynaklar Suriye ve Rusya’nın M-4 otoyoluna odaklandığını ve Suriye ordusunun öteki üsler yapmaya da hazırlandığını öne sürdü.

Sputnik’e konuşan kaynaklar, “Suriye ordusunun yanı sıra Rusya güçleri de Türk askerinin mümkün bir operasyonu karşısında üslerin yakınına yeni askeri ekipmanlar getirdi” tabirini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.