“Yok artık” dedirten satış… Plajlar parsel parsel

ÖİB’nin bir şirketi olan Ankara Doğal Elektrik Üretim Ve Tic. A.Ş., Ankara, Bursa ve Tokat’ta bulunan ve toplam 9 parselden oluşan arazileri, özelleştirme adı altında satışa çıkardı. Altı kalemden oluşan satış listesinde en dikkat çekici olan arazi, Bursa Karacebey ilçesi Kurşunlu Mahallesinde bulunuyor. Bitişik konumda bulunan 1154, 1239, 1240 ve 1241 nolu parsellerin toplam büyüklüğü 49 bin 713 metrekare. 1239 nolu parsel üzerinde Bursa Defterdarlığı Eğitim ve Dinlenme tesisleri bulunuyor. 1240 nolu parselin büyük bir bölümü tarımsal nitelikte. 1241 nolu parsel üzerinde ise ağaç yoğunluğu bulunuyor. Asıl dikkat çekici olan ise 1154 nolu parsel. Yaklaşık 19 bin metrekare büyüklüğündeki parselin neredeyse tamamı plaj alanı. Hatta parselin bir kısmı denizin içinde kalıyor.

ÖİB’nin şirketinin satışa çıkardığı ve Resmi Gazete’de yer alan ilanda, parseller için muhammen bedel gösterilmedi. Ancak ilanda her kalem için geçici teminat bedeli belirtildi. Plajı da kapsayan toplam 4 parselden oluşan kalem için, 15 milyon TL geçici teminat bedeli istendi. Teminat bedelleri genellikle, tahmini bedelin yüzde 3’ü oranından belirleniyor. Buna göre söz konusu arazinin tahmini bedeli 500 milyon TL.

Söz konusu arazilerin satış ihalesi 24 ve 25 Nisan 2023 tarihlerinde yapılacak.

YABANCILARA SATIŞ

İhale şartnamesinin 10. maddesi, ihaleye katılmak isteyecek yabancılarla ilgili. Söz konusu maddede şöyle deniyor:

“İhale konusu taşınmazların yabancı uyruklu gerçek kişilere, yabancı ülkelerde kendi ülkelerinin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip şirketlere ve Türkiye’de kurulan yabancı sermayeli şirketlere satışı, yürürlükteki Doğrudan Yabancı Yatırımlar mevzuatı ve Tapu Kanunu ile ilgili diğer mevzuat hükümlerine tabidir. Bu kişiler satışın mümkün olup olmadığını önceden araştırmakla yükümlüdürler. İhaleyi kazanmaları halinde bu kişilerden en kısa sürede gerekli işlemleri yapmaları istenir.”

ŞİRKETİN YÖNETİM KURULU ÜYELERİ DİKKAT ÇEKİYOR

Ankara Doğal Elektrik Üretim Ve Tic.A.Ş.’nin son yönetim kurulu üyeleri dikkat çekiyor. ÖİB tarafından 2007 yılında kurulan şirketin yönetim kurulu üyeleri arasında yer alan Ayşegül Sümen aynı zamanda, AKP Mamak Belediye Meclis üyesi. Mergül Kotil ise 2007-2016 yılları arasında AKP Genel Merkez Kadın Kolları Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Yönetim kurulu üyelerinden Mustafa Yılmazer ise, AKP’li merhum milletvekili Murat Yılmazer’in oğlu. Reşat Bahçeevli, 2014 seçimlerinde AKP’den Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı olmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*