‘Yoksulluğun araştırılması’ önergesi MHP ve AKP oylarıyla reddedildi

CHP Grubu’nun yoksulluğun araştırılması için verdiği önerge, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Bingöl, “Siz bunu reddedeceksiniz, Cumhur İttifakı reddedecek ama bu kayıtlara giriyor ve bir gün gelecek, bu yoksullukla mücadele için verdiğimiz grup önerisini niçin reddettiğinizi sizin çoluk çocuğunuz, torunlarınız, Türkiye’nin o günkü koşullarını görüp utanacaklar” dedi.

SİYASET 18.03.2022 13:32

'Yoksulluğun araştırılması' önergesi MHP ve AKP oylarıyla reddedildi

Abone Ol google-news

CHP Grubu’nun yoksulluğun araştırılması için TBMM araştırması açılması istemiyle verdiği önergenin doğrudan gündeme alınmasına ilişkin önerisi, MHP ve AKP’nin oylarıyla reddedildi.

Konuyla ilgili, CHP Grubu adına konuşan Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, “Biz, Türkiye’de derin bir yoksulluğun ötesinde, müthiş bir açlığın olduğunu söylüyoruz ama gelin görün ki AKP yetkilileri, Türkiye’de yoksulluk sorununun olmadığını büyük bir pişkinlikle söyleyebiliyorlar. Bu, eskilerin deyimiyle: Halkın kahir ekseriyetinin fakru zaruret içinde olduğunun somut bir göstergesidir” dedi.

“AKP YOKSULLUĞU PARTİ POLİTİKASI HALİNE DÖNÜŞTÜRDÜ”

Asgari ücretin ve emekli maaşlarının açlık sınırının altında olduğunu, gençlerin aldıkları kredilerini ödeyemediklerini belirten Bingöl, “Artık Türkiye’de yoksulluk konuşulmuyor, Türkiye’de açlık konuşuluyor, açlık… Yani pazar günleri pazarın son saatini bekleyip, köşelerden çıkıp pazar yerinde pazarın artıklarını toplayanların o görüntüleri bizim yüreğimizi acıtıyor. Bayat ekmek kuyruğuna giren o yaşlı büyüklerimizi görürken içimiz kan ağlıyor ama neylersiniz ki bütün bunlar söz konusuyken AKP’liler büyük bir rahatlıkla ‘Türkiye’de yoksulluk sorunu yok’ diyor. Çünkü AKP, yoksulluğu bir parti politikası hâline dönüştürdü yani AKP yoksulluktan besleniyor. Yoksulluğu derinleştirerek, onlara yaptıkları devletin sosyal yardımlarını siyaseten kendilerine mal edip buradan nemalanıyorlar” diye konuştu.

“MUTLU AZINLIK, AKP KANATLARI ALTINDA BÜYÜYEN AKP’LİLER”

Bingöl, “Bir grup mutlu azınlık var. AKP’lilerin yarattığı mutlu azınlıklar kimler? Haksız ve hukuksuz yere, hak etmeden, Kamu İhale Kurumu’nun yasalarını değiştirerek, tam 87 kez kendi yandaş müteahhitlerine o işleri peşkeş çektiler, mutlu azınlık onlar. Başka, kendi bürokratlarına birden fazla maaş vererek mutlu azınlık yarattılar, mutlu azınlık işte onlar. Mutlu azınlık kim? AKP kanatları altında büyüyen şanslı AKP’liler” ifadelerini kullandı.

“TARİH ÖNÜNDE YARGILANACAKSINIZ”

Bingöl, “Siz bunu reddedeceksiniz, Cumhur İttifakı reddedecek ama bu kayıtlara giriyor ve bir gün gelecek, bu yoksullukla mücadele için verdiğimiz grup önerisini niçin reddettiğinizi sizin çoluk çocuğunuz, torunlarınız, Türkiye’nin o günkü koşullarını görüp utanacaklar. Eğer ‘yoksulluk yok’ diyorsanız siz haklısınız, bu kürsüden gelir sizden özür dileriz, ama yok biz haklıysak o zaman bunun gereğini yapmadığınız için tarih önünde de yargılanacaksınız” ifadelerine yer verdi.

(ANKA)

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.