Yunanistan yanıyor: 3 günde 141 orman yangını

Yunanistan’da üç günde çıkan 141 yangın ülkeyi alev topuna çevirdi. Yangınlarla ağır uğraş veren Yunanistan’da 12 kentte alevlerle uğraşın sürdüğü öğrenildi.

Yunanistan’ın ana karası ile Midilli, Samos ve Sayada’da çıkan yangınlar ülkeyi alev topuna çevirdi.

İtfaiye ve orman takımları ile birlikte birçok yerde ordu birliklerinin de gayret ettiği kabusta üç gün içerisinde 141 orman yangının meydana geldiği açıklandı.

ALEVLER ÜLKENİN HER YERİNDE

4 gün evvel Midilli Adası’nda başlayan mesken ve işyerlerini kül eden yangınlar devam ederken, Batı Trakya‘daki Dedeağaç (Evros) ile Dadia, Messinia (Koroni) Akritochori, Kandiye, Phaistos, Thesprotia Attika, Ano Liosia, Korint, Sofiko, Grevena, Tsakatora, Preveza ve Vrysoula orman yangınlarının devam ettiği yerleşim yerlerine yakın bölgelerde geniş güvenlik tedbiri alındığı belirtildi.

Bazı yangınların yaklaşık bir haftadır devam ettiği çok sıcaklar ve şiddetli rüzgar nedeniyle yangınların önlenemediği açıklandı.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ TRAKYA’DA DAYANAK OLUYOR

Yangının devam ettiği bölgelerde 68 arazöz 320 itfaiyeci, 13 küme yaya birliği, iki itfaiye uçağı, dört itfaiye helikopteri, Ulusal Savunma Genelkurmay Başkanlığı, Yunan Ordusu, Yunan Ordusu ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de katkılarıyla bölgede vazife yapıyor.

Dedeağaç Ormancılık Hizmetleri, istekli itfaiyecilerin yanı sıra su taşıyıcıları ve OTA proje makinelerinin yangını söndürme çalışmalarında misyon aldığı kaydedildi.

KRİZ İDARESİ OLUŞTURULDU

İklim Krizi ve Sivil Müdafaa Bakanı Christos Stylianides, Etraf ve Güç Bakan Yardımcısı Giorgos Amyras, Sivil Müdafaa Genel Sekreteri Vassilis Papageorgiou, iki bakanlık yetkilileri ve Güvenlik Bakanlığı’nın üst seviye yetkilileri tarafından oluşturulan kriz masasında ülke genelindeki yangınların yönetildiği belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.